MALI PREDUZETNICI U 2025. godini

Posted by: preduzet Comments: 0

Bliži se rok za podnošenje zahtjeva za status malog preduzetnika, tako da je bitno da se podsjetimo koje su najvažnije informacije u vezi te grupe poreskih obveznika:

  1. Prag za malog preduzetnika je povećan na 100.000 KM.
  2. PDV obveznici bez obzira na visinu prihoda ne mogu biti mali preduzetnici.
  3. Uvedeno je ograničenje da samostalna zanimanja ne mogu biti mali preduzetnici. U samostalna zanimanja svrstani su savjetnici, računovođe, marketinške djelatnosti, arhitekte, umjetnici… (kompletan spisak je na dnu poruke). Preduzetnici koji imaju u svom rješenju neku od tih djelatnosti a ne ostvaruju prihode od te djelatosti trebalo bi da što prije podnesu zahtjev za ukidanje tih šifara, inače neće moći podnijeti zahtjev za status malog preduzetnika.
  4. Programeri i dalje mogu biti mali preduzetnici ukoliko im je prihod do 100.000 KM.
  5. Srodnici članovi zajedničkog domaćinstva i koji obavljaju istu preduzetničku djelatnost moraju u zbiru imati manje od 100.000 KM godišnje kako bi pojedinačno ostali u statusu malog preduzetnika.
  6. Mali preduzetnici koji ostvaruju ispod 50.000 KM godišnje imaće obavezu da plate najmanje 600 KM poreza godišnje (50 KM mjesečno), a oni koji imaju prihod veći od 50.000 KM a manji od 100.000 KM platiće najmanje 1200 KM poreza godišnje (100 KM mjesečno).
  7. Preduzetnici koji su izgubili status malog preduzetnika zato što su u 2024. godini naplatili više od 50.000 KM a manje od 100.000 KM imaju mogućnost da se ponovo vrate u status malog preduzetnika u 2025. godini.
  8. Rok za podnošenje zahtjeva za status malog preduzetnika za 2025. godinu je do 31. januara 2025. godine.

DODATAK
U samostalna zanimanja spadaju djelatnosti: advokata, notara, zdravstvenih radnika, veterinara, turističkih vodiča, inženjera, arhitekata, istraživača, naučnika, pronalazača, stečajnih upravnika, tumača, vještaka, novinara, umjetnika, sportista i brokera, računovodstvene, knjigovodstvene i revizorske djelatnosti, poreskog savjetovanja, kao i djelatnost savjetovanja koje se odnosi na poslovanje i ostalo upravljanje, djelatnosti reklamiranja, oglašavanja i istraživanja tržišta. Neke od ovih djelatnosti su i do sada mogli biti isključivo veliki preduzetnici, ali je taj spisak sada proširen.


Djelatnost programiranja i ostale uslužne djelatnosti iz oblasti informacionih tehnologija su prvobitno bile svrstane u samostalna zanimanja, međutim prije usvajanja zakona uspjeli su da se izbore da budu izuzeti, tako da programeri i dalje ukoliko ostvaruju oporezive prihode do 100.000 KM godišnje mogu da zatraže status malog preduzetnika.