U organizaciji Gradske razvojne agencije Banja Luka (CIDEA), danas je u Studentskom kulturnom centru održan Sajam inovatora i investitora 2025, pod motom „Zelena tranzicija, budućnost koja nas spaja“.
Ovaj značajan događaj okupio je više od 150 učesnika i partnera iz Republike Srpske, Srbije i Njemačke, sa zajedničkim ciljem – povezivanja inovatora i investitora i podsticanja projekata koji doprinose održivom razvoju i zelenoj ekonomiji. Sajam je bio namijenjen malim i srednjim preduzećima, predstavnicima poslovnih komora, javne uprave, investitorima i akademskoj zajednici.
Program je otvoren svečanim obraćanjima domaćina i predstavnika institucija, a potom je uslijedio prvi panel „Održivi razvoj kao izvor inovativnosti i zelene tranzicije“, na kojem su učestvovali Bojan Vipotnik, ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske, Nikola Vučen, predsjednik opštine Smederevska Palanka, Denis Stevanović, direktor Fonda za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost Republike Srpske, te Milan Čukić, sekretar za energetiku Grada Beograda.
Nakon stručnog izlaganja dr Miroslava Kojadinovića iz Bundesverbanda (Njemačka) o najboljim praksama održivog razvoja, održan je panel „Inovacije, preduzetništvo i finansiranje zelene tranzicije – izazovi i prilike za MSP“, koji je okupio predstavnike akademske zajednice i privrede.
Na ovom panelu učestvovala je i Žana Arsić, predsjednica Zanatsko-preduzetničke komore regije Banja Luka, koja je govorila o značaju inovacija i ulaganja u održive poslovne modele za male preduzetnike.
„Zelena tranzicija ne znači samo ekološku odgovornost, već i priliku za nova radna mjesta, modernizaciju poslovanja i veću konkurentnost. Naši mali preduzetnici imaju ideje i potencijal, ali im je potrebna institucionalna podrška i investicije da te ideje pretvore u realnost. Sajmovi poput ovog ključni su za povezivanje inovatora i investitora, jer samo zajedničkim radom možemo graditi održivu budućnost“, poručila je Arsićeva.
Zaključci konferencije ukazali su na važnost regionalne saradnje, digitalizacije i ulaganja u obnovljive izvore energije, kao temelja budućeg ekonomskog razvoja. Nakon radnog dijela, učesnici su nastavili sa neformalnim umrežavanjem i razmjenom iskustava na koktel ručku.
